Logga in
Sökresultat
207620
Hästen och hans pojke / C. S. Lewis ; illustrationer av Pauline Baynes ; översättning av Birgitta Hammar.
Utgivningsår: 2016
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Genre: Mellanåldersböcker. Fantasy.
Kategori: Skönlitteratur
Förlag: Bonnier Carlsen
ISBN: 978-91-638-8793-2 91-638-8793-2
Anmärkning: Första svenska upplaga 1975. Första upplaga i denna version 2016. Angående författarens härmed sammanhängande verk se: Min morbror trollkarlen.
Originaltitel: The horse and his boy
Serietitel: Narnia
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
Narnia, del tre. Boken handlar om vad som hände i Narnia och Calormen och länderna däremellan då Peter den Store härskade i Narnia och hans bror och systrar var kung och drottningar under honom. Det mäktiga kejsardömet Calormen hotar att uppsluka sina grannländer Arkenland och Narnia. Fiskarpojken Shasta och den talande hästen Bri flyr från Calormen för att varna kung Peter för en stor fara. Lejonet Aslan blir även denna gång räddaren i nöden.
Här finns titeln:

Shasta lever sin liv hos en fiskare som han tror är hans far. En dag kommer en främling på besök och vill köpa pojken. Det avslöjas då att fiskaren funnit pojken i en båt. Pojken som hört vad som sagts smyger bort och går och klappar främlingens häst. Det visar sig att hästen, Bri som kan tala, är bortrövad från landet Narnia och pojken och hästen flyr tillsammans. På sin väg råkar de en flicka, Aravis, som också rider på en talande häst, Vin. De slår sig samman och får uppleva en hel del på sin väg. Boken är mycket bra och även vuxna, med fantasi och barnasinne i behåll, kan ha stor behållning av den.
2016-10-05
Andra titlar av samma författare
Liknande titlar
Om författaren

Mer om titeln
